Rodzaje żarówek i trzonków, czyli co oznacza GU10, G4, MR11 i MR16

Planując oświetlenie domu, często zachodzimy w głowę, jakie żarówki wybrać, czym różnią się podstawowe ich rodzaje, jakie są ich rzeczywiste zalety, a jakie mankamenty. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mowa o rodzajach trzonków. Zapraszamy zatem na krótki przegląd najważniejszych cech poszczególnych typów żarówek i ich zakończeń.

Zacznijmy od żarówek tradycyjnych, które obecnie wycofywane są z rynku. Ich niska cena i dobre odwzorowanie kolorów niestety nie przewyższają zasadniczych wad, takich jak duża energochłonność, szkodliwość dla środowiska oraz krótka żywotność (około tysiąca godzin). Nieco lepiej w zestawieniu ze zwykłymi żarówkami wypadają świetlówki kompaktowe, cechujące się niskim zużyciem energii, niezależnym od napięcia strumieniem świetlnym i dosyć dobrą żywotnością (od 6 do nawet 15 tysięcy godzin). Na ich niekorzyść działa jednak męczący dla oczu strumień świetlny, gorsze odwzorowanie kolorów w zestawieniu z żarówkami tradycyjnymi oraz długie nagrzewanie się. Ponadto świetlówki tracą na trwałości, kiedy często je wyłączamy i włączamy.

Kolejny rodzaj stanowią żarówki halogenowe, gwarantujące równomierne oświetlenie przestrzeni oraz stałą ilość emitowanego światła, a do tego są stosunkowo tanie. Do ich wad należą natomiast: niska żywotność (ok. 3 tys. godzin), wysokie zużycie energii i konieczność stosowania transformatora przy wysokim napięciu.

Najbardziej wydajne i godne polecenia są żarówki LED, wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Cechuje je wprawdzie znacznie wyższa cena w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, jednak ze względu na bardzo wysoką energooszczędność po dłuższym czasie użytkowania okazują się o wiele bardziej opłacalne. Są również bezkonkurencyjne w kwestii żywotności (mogą wytrzymać nawet 100 tysięcy godzin), a także odporne na wstrząsy i częste włączanie. To wszystko czyni je najbardziej efektywnymi żarówkami z obecnie dostępnych na rynku.

Trzonek ma znaczenie


Z jeszcze większą różnorodnością mamy do czynienia w przypadku trzonków żarówek, czyli metalowych końcówek, które służą do mocowania żarówki w gnieździe. Istotne jest, by przed zakupem sprawdzić oznaczenie na opakowaniu i tym samym upewnić się, że dany trzonek będzie pasować do instalacji. W oświetleniu LED stosowane są m.in. sztyfty G4, trzonki GU10 oraz MR11 i MR16.

Pierwsze z nich są wtykami reflektorowym montowanym na wcisk. Żarówki z trzonkiem MR11 oraz MR16 znajdują zastosowanie przede wszystkim w sufitach podwieszanych, a także w oświetleniu schodów, gablot i mebli. Podobnie jak żarówki z sztyftem G4, który również sprawdza się w systemie oświetlenia schodów, pomieszczeń, np. garderoby, oraz w oprawach meblowych. Najlepiej sprawdzają się w systemach zasilania napięciem 12 V DC.

Najbardziej uniwersalnym i polecanym przez nas typem trzonka jest GU10, montowany na zasadzie „wciśnij i obróć”. Stosujemy go w oprawach z reflektorami LED, a cechą charakterystyczną żarówek z tym trzonkiem jest to, że kierują one strumień świetlny bezpośrednio w dół. GU10 jest powszechnie stosowany jako mocowanie dla żarówek pracujących na napięciu 230 V AC. Żarówki z diodami LED z trzonkiem GU10 cechują się nie tylko prostym montażem, ale również długą żywotnością i dużą ilością światła. Wykorzystuje się je najczęściej w oprawach oświetlenia punktowego oraz, podobnie jak w przypadku MR16 i MR11, w podwieszanych sufitach.

Zapraszamy do naszego sklepu.

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.