Piękny efekt małym kosztem – oświetlenie dekoracyjne łazienki

Post z Oświetlenie LED i podobne 26-02-2018
Piękny efekt małym kosztem – oświetlenie dekoracyjne łazienki

Łazienkę zwykliśmy traktować jako pomieszczenie spełniające czysto praktyczne funkcje, mające służyć podstawowym potrzebom fizjologicznym, dlatego też przy jej aranżacji często stawiamy na funkcjonalność, uznając tym samym walory estetyczne za sprawę drugorzędną lub nawet zupełnie je pomijając. Jest w takim myśleniu pewna metoda, dziś jednak postaramy się udowodnić, że odpowiednia dekoracja świetlna bywa równie ważna w projektowaniu łazienki i przekłada się na nasze postrzeganie tego miejsca.


Wybierając oświetlenie do naszej łazienki, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej powierzchnię: rzecz jasna, im większa, tym więcej źródeł światła będzie potrzebnych. Drugim istotnym czynnikiem jest kolorystyka wnętrza. Jeśli postawiliśmy na ciemniejsze tonacje, konieczne będzie intensywniejsze oświetlenie. Jeżeli zaś nasza łazienka skąpana jest w jasnych barwach, z pewnością sprawdzi się minimalizm, gdyż światło, odbijając się od białej powierzchni, sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Oświetlenie dla relaksu

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie budować nastrój w łazience, szczególnie w tych obszarach, które sprzyjają relaksowi, jak choćby strefa kąpielowa, od której zaczniemy. Zażywając przyjemnej kąpieli, nie będziesz potrzebować silnego światła górnego. Zamiast niego dobrze sprawdzą się drobne oprawy z diodami LED, które możesz zamontować tuż nad kabiną prysznicową lub wanną. Delikatny światłocień stworzy idealny nastrój na czas kąpieli. Innym rozwiązaniem może być taśma LED, którą umieścisz w cokole wanny – subtelna poświata nada jej niezwykły efekt unoszenia się!

Dekoracje świetlne z każdej strony!

Częstym rozwiązaniem dekoracyjnym w nowoczesnych łazienkach jest podwieszany sufit z oświetleniem punktowym LED. Po zamontowaniu świetlówek używamy mlecznego hartowanego szkła lub panelu z tworzywa sztucznego, aby je zamknąć. Pamiętaj, że grubość i kolor tworzywa ma wpływ na jasność w pomieszczeniu – dobierz je więc rozsądnie.

Jeśli posiadasz wąską i długą łazienkę, proponujemy ciekawe optycznie rozwiązanie w postaci podświetlanej ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Za płytą umieszczamy listwę LED lub nawet kilka – na dole ścianki i po bokach. Dodatkowo w płycie można wyciąć okienka. Efekt? Większe i lżejsze optycznie wnętrze łazienki.

Oświetlenie dekoracyjne warto montować również pod szafkami łazienkowymi i przy podłodze. Podobnie jak w przypadku strefy kąpielowej przydadzą się tu panele z diodami LED w barwie zależnej wyłącznie od Twoich preferencji. Przytwierdzamy je do dolnej części szafki i możemy cieszyć się nietypowym efektem świetlnym. Jeśli chcesz pokusić się na coś jeszcze bardziej oryginalnego, rozważ instalację pasków LED w fugach. Koniecznie pamiętaj jednak o odpowiedniej izolacji wodnej – bezpieczeństwo to podstawa!