Jakie oświetlenie zamontować w łazience?

Post z Oświetlenie LED i podobne 16-02-2018
Jakie oświetlenie zamontować w łazience?

Nawet najlepiej zaprojektowana i wykończona łazienka nie będzie należycie spełniać swoich funkcji bez odpowiedniego oświetlenia. Mówimy bowiem, o pomieszczeniu, w którym to właśnie światło ogrywa kluczową rolę, decydując o użyteczności i komfortowości wnętrza. Jakie oświetlenie dobrać i gdzie je zamontować, aby czerpać przyjemność z czasu spędzonego w łazience?

Zacznijmy od oświetlenia ogólnego. Jest ono konieczne, ponieważ jego zadanie polega na zastępowaniu naturalnego światła dnia, którego w łazienkach najczęściej, ze względu na brak okna, nie ma. Powinno ono więc być na tyle intensywne, aby nie tylko umożliwić nam codzienne funkcjonowanie, ale również ułatwić sprzątanie każdego zakamarka. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie plafonu pod sufitem, upewnij się, że klosz dobrze przepuszcza światło. Dobrym rozwiązaniem może także okazać się podwieszany sufit, w którym umieścisz trzy lub cztery oprawy sufitowe wpuszczane LED. Koniecznie trzeba unikać lamp wiszących na lince oraz przenośnych na wysięgnikach, ponieważ w pomieszczeniu takim jak łazienka zdecydowanie nie sprzyjają one wygodzie ani tym bardziej bezpieczeństwu.


Co oprócz oświetlenia ogólnego?

Równie istotne w łazience jest oświetlenie funkcyjne. Przede wszystkim powinno się zadbać o doświetlenie strefy kąpielowej oraz lustra. Jeśli chodzi o wannę lub prysznic, warto postawić na delikatniejsze światło, tworzące przyjemną atmosferę i sprzyjające relaksowi. Dobrze sprawdzi się popularne dziś oświetlenie LED montowane w fugach: punktowe (na styku kafli) lub w formie listwy. Innym rozwiązaniem może być kinkiet dający blask na sufit, a niekiedy warto pokusić się nawet o zastosowanie szczelin świetlnych z wbudowanymi listwami LED.

Jeżeli chcemy oświetlić lustro, podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, jest to, aby światło było skierowane na osobę, która przed nim stoi. Równomierne oświetlenie twarzy zdecydowanie ułatwi nakładanie makijażu. W tym wypadku nie warto stosować halogenów, ponieważ światło, jakie emitują, jest zbyt skupione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie dwóch kinkietów z zamkniętymi kloszami symetrycznie – po obu stronach lustra – na wysokości oczu. Dają one światło rozproszone, doskonale eksponując twarz. Możesz również zainwestować w oświetlenie montowane nad lustrem – w postaci listwy z diodami LED. Doskonale sprawdza się tu uniwersalna oprawa LED AMBER, która oświetla równomiernie twarz i włosy. Więcej o jej cechach przeczytasz TUTAJ.


Jak rozmieścić gniazda?

Nie mniej ważne od samego oświetlenia są gniazdka – od ich rozmieszczenia zależy bowiem bezpieczeństwo użytkownika. Należy je montować w wyznaczonych strefach ochronnych, w odległości nie mniejszej niż 60 cm od wanny czy brodzika i umywalki. Trzeba także zwrócić uwagę na klasę ochronności urządzeń elektrycznych i stopień ich zabezpieczenia przed wilgocią, czyli tzw. normę IP (o której więcej przeczytasz TUTAJ). Pamiętaj, że bezpieczne gniazdo to takie, które posiada co najmniej IP44.